2021-2022 Güz Dönemi Uzaktan Eğitim Faaliyetleri

Zoom Lisansları

YÖK tarafından 3 Eylül 2021 tarihinde eğitim-öğretim yönetmeliği Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda belirlenmiştir. 2021 – 2022 Güz Dönemi için müfredatta yer alan toplam ders sayısının en fazla %40’nın çevrimiçi olarak uzaktan eğitim yöntemiyle, geri kalan derslerin ise yüz yüze eğitim yöntemiyle yapılması kararı alınmıştır. Çevrimiçi yürütülecek canlı dersler Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilecektir. Merkezimiz tarafından yürütülen Zoom Lisanslama çalışması 25.09.2021 tarihi itibari ile tamamlanmıştır.

İlk kez Zoom lisansı tanımlanan öğretim elemanlarımızın, lisanslı kullanıma geçiş yapabilmesi için kurumsal e-posta adreslerine gönderilen aktivasyon bağlantısını tıklayarak lisans tanıma onay vermesi gerekmektedir.

Zoom Sanal Konferans Yazılımı ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıdaki içerikleri inceleyebilirsiniz:

OBS ve ÖYS Senkronizasyonu

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı Güz Dönemi uzaktan eğitim sistemimiz tüm enstitü/fakülte/yüksekokul dersler UZEM web sayfasında yer alan Öğrenme Yönetim Sistemi (lms.samsun.edu.tr) üzerinden yürütülecektir.

Öğrenci bilgi sistemi (OBS) ve UZEM öğrenme yönetim sistemi (ÖYS) arasındaki senkronizasyon çalışmaları 19.10.2021 tarihi itibariyle tamamlanacaktır. Sisteme henüz tanımlanmamış öğrencilerimiz (ek yerleştirme, mazeretli ders kaydı vb), ders kaydı yaptırdıkları takdirde sisteme tanımlaması kısa süre içinde gerçekleştirilir.

Aşağıdaki içerikler ilginizi çekebilir:

UZEM Kayıt Stüdyoları

Merkezimiz bünyesinde 2021-2022 Güz Döneminde hizmete alınmak üzere; Canik ve Ballıca Yerleşkelerinde birer adet olmak üzere; toplamda iki adet kayıt stüdyosu kurulmuştur.

Kayıt stüdyoları, derslerin canlı yayın yoluyla işlenmesinin yanı sıra paket çekimler yoluyla da ders kayıtlarının alınabilmesine imkân vermektedir.

Uzaktan Eğitim Kayıt Stüdyolarımız tam donanımlı yapısıyla öğretim elemanlarımızın kullanımına; profesyonel stüdyo kamerası, yaka mikrofonları, kablosuz mikrofon ve ses sistemleri, stüdyo ışıkları, grafik tablet, akıllı tahta, yeşil perde, iş istasyonu gibi ekipmanlar sağlamaktadır.

Stüdyoda işlenen dersler; profesyonel kayıt ekipmanları ve programları ile teknik personel gözetiminde işlenerek kayıt altına alınmakta olup; tüm donanımsal ekipmanlar ve sahne tasarımları basit bir kumanda sistemi ile kontrol edilebilmektedir. Derslerin kayıt yolu veya canlı yayın yoluyla işlenebilmesi herhangi bir teknik bilgiye sahip olmaya gerek olmadan gerçekleştirilebilmektedir.

Uzaktan Eğitim Stüdyolarını kullanabilmek için merkezimizin web sayfasında bulunan rezervasyon linkini kullanabilirsiniz.

11 Ekim 2021